Novinka

Jak dlouhý podbřišník potřebuje můj kůň?

Konečně jsem se do toho pustila! Už dlouho mám choutky napsat článek o tom, jak dlouhý má správně být drezurní (krátký) podbřišník. Bohužel to spousta jezdců neví.

O pasování sedel se mluví, píše a debatuje ve velkém, nicméně ten „popruh pod břichem“ už nikdo moc neřeší a přitom je neméně důležitý.

Představte si, že chodíte pravidelně do posilovny či běhat v nepohodlném, nebo dokonce škrtícím oblečení, které při každém pohybu tlačí, špatně se vám v něm dýchá nebo vás dokonce někde odírá…

Nic moc, že?

Přesně tak se cítí kůň při nesprávně zvoleném podbřišníku. Bez dobře padnoucího podbřišníku nemůže kůň dobře dýchat, uvolnit se, ani optimálně pracovat. Řešíme tedy kategorii krátkých podbřišníků k sedlům s dlouhými zápinkami (nejčastěji u drezurních sedel).

Často slýchávám fámy typu:

 • mezi sedlo a přezky podbřišníku se má vejít šířka dlaně (smysl tohoto tvrzení netuším)
 • podbřišník má končit nad loktem koně – proboha proč?
 • dokonce jsem slyšela i názor, že čím kratší tím lepší, přece pro lepší kontakt s koněm (pokud toužíte mít dokonalý kontakt s naštvaným koněm, tak prosím)

Konec řečí, jdeme na praxi.

TAKHLE PROSÍM NE 

Tento podbřišník je krásný, anatomický a určitě by byl i velmi příjemný koni, kdyby nebyl taaak krátký.

Na fotografii je vidět častý nešvar, kdy se podbřišník dostává do přímého kontaktu s loktem koně. To způsobuje obrovský diskomfort, vnitřní hrana podbřišníku za loktem koně se při každém kroku zarývá a vnější hrana odstává – dochází tak k nerovnoměrnému rozkládání tlaku a hrozí nebezpečí otlačení koně.

Kontrolujte i správný tvar podbřišníku – je to ten, který koni při pohybu nikde nepřekáží a nikam nenaráží 🙂

Tento koník by potřeboval o velký kus delší gurt, ideálně  ve tvaru, který krásně uvolní prostor za lopatkou. Já bych vybrala třeba tento od HorseGuard.

Na obrázku si všimněte, jak se krátký podbřišník koni doslova zapichuje do oblasti žeber, nad přezkami se tvoří kožní řasa od hrany podbřišníku, a skřípe citlivý sval a kůži. Pro koně je tento podbřišník silně omezující.

Koník na obrázku by mohl mít klasický rovný střih. Má velmi slušný prostor za loktem, já bych na něho vybrala mého oblíbence pro citlivé koníky bez dotahovacích gum s beránkem a paměťovou pěnou od Busse. 

A nebo COOL MAX  HG ze struktury včelích pláství pro perfektní odvod vlhkosti.

Na nevhodně zvolený podbřišník koně reagují:

 • vztekáním se při dotahování
 • neschopností prodloužit kroky
 • odmítáním pohybu vpřed
 • narážením lokte do podbřišníku
 • neuvolněný pohybem
 • nafukováním při sedlání
 • otlaky, otoky nebo vydřenými místy

Jak to má být tedy správně a proč?

Správná délka drezurního podbřišníku je taková, že ideálně kopíruje hranu podsedlové dečky. Ano, je to tak jednoduché.

Nesmí být ale tak dlouhý, aby by se krabatil pod dečkou. Samozřejmě váš kůň se může v sezoně měnit, přibírat nebo hubnout. MALÁ rezerva v podobě pár centimetrů (1-2 prsty) v prostoru mezi dečkou a hranou podbřišníku určitě není na škodu.

Podívejte se, nevypadá to opravdu lépe?

…  konečně Váš kůň bude mít možnost

 • dýchat
 • natáhnout krok
 • vyklenout hřbet
 • nebude ho obtěžovat „škrtící něco pod břichem“

… a svět bude hned krásnější 🙂

Jak měřit ?

Vždy měříme koně metrem a ne od oka (na 99% to od oka netrefíte ) – vlastní zkušenost.
Z důvodu usazení sedla a dečky – především pokud používáte tlumící dečku nebo beránek – doporučuji měřit po ježdění. Koníka postavte na rovný povrch, sundejte podbřišník a krejčovským metrem změřte délku od 2. dírky sedlového řemenu pod hranou podsedlové dečky přes břicho na druhou stranu opět k 2. dírce pod hranou podsedlové dečky. Metr mějte pěkně napnutý.

Máte rozměr? Skvělé, to ale ještě není vše. Nyní je potřeba zohlednit typ podbřišníku.

Podbřišník bez gum – zde postačí odečíst od naměřeného rozměru 4-5 centimetrů.
U podbřišníku s gumami na obou stranách odečtěte 6-7 cm od naměřeného rozměru. To bohatě postačí a nebude vás to nutit koně přetahovat.

Případně lze odvodit správnou délku podbřišníku od vašeho původního gurtu. Po dotažení si změřte kolik cm zbývá do ideální délky. Tuto hodnotu přičtěte k aktuální délce podbřišníku – a je to.

Nevíte si rady jaký podbřišník vybrat z naší nabídky? Neváhejte mě kontaktovat na info@kavalino.cz, určitě společně najdeme vhodné řešení.

Malá rada na závěr

U podbřišníků s gumami na jedné straně hrozí velké nebezpečí špatného rozkládání tlaku a stahování sedla k jedné straně. Ideální je pořídit oboustranný nebo zcela bez gum, ten je podle mého názoru nejlepší protože nebudete mít tendence koníka přetahovat.

Jak má být kůň správně dotažený ? Pod správně dotažený podbřišník vložíme těsně dlaň aniž by nám ruka odumřela 🙂 Dotahujeme postupně, z obou stran a s citem.

Přeji vám hodně úspěchů a spokojenějšího koně třeba i díky tomuto článku.

Autor: Anežka Ježková, Kavalino.cz

Foto: SD Design, Busse.