Novinka

“Rotační” přilba ochrání váš mozek všemi směry

MIPS co je to?

Systém vícesměrné ochrany proti nárazu (MIPS) je navržen pro ochranu  mozku z úhlových nárazů do hlavy.

V případě nárazu MIPS tlumí nejškodlivější rotační pohyb na mozek.  MIPS je konstruována ve vrstvách tak aby při pádu klouzala vzhledem k hlavě a utlumila i úhlové nárazy! 

 

Když při pádu narazíte do hlavy, vytvoří to v mozku často rotační pohyb. Rotační pohyb způsobuje vážná poranění mozku.  Vrstva MIPS s nízkým třením umožňuje hlavě pohybovat se uvnitř helmy 10–15 mm ve všech směrech, což snižuje rotační pohyb mozku a tím případná poranění .

Úhlový náraz a rotační poranění mozku

Úhlový náraz je způsob, jakým nejčastěji padáte, bez ohledu na to, zda z kola, lyží, koně atd. To znamená, že narazíte hlavou o zem pod úhlem, nikoli přímým svislým poklesem k zemi. Tyto pády vytvářejí rotaci mozku. Rotace mozku je pro něj nejnebezpečnější a nejrizikovější k poškození.

Historie

V roce 1995 švédský neurochirurg Hans von Holst začal zkoumat, jak se obecně vyrábí přilby. Měl podezření, že tradiční návrhy helem neřeší nebezpečný rotační pohyb, co má za následek zbytečné trauma hlavy pro příliš mnoho lidí. Hans von Holst kontaktoval Královský technologický institut (KTH) ve Stockholmu, aby zahájil biomechanický výzkum prevence poranění hlavy a krku. Výsledkem je, že student Peter Halldin zahájil doktorát z biomechaniky poranění hlavy a krku a byl prvním doktorátem v tomto oboru. 

Během počátečních let výzkumu Peter Halldin a Hans von Holst také analyzovali potřebu systému, který snížil rotační zrychlení do mozku. V roce 1996 společně vyvinuli technologii MIPS, napodobující vlastní ochranný systém mozku. První prototyp přilby vybavené MIPS byl testován na univerzitě v Birminghamu v roce 2000 a vyústil v první vědeckou publikaci v roce 2001. Výzkum ukázal, že MIPS může významně snížit rotační zrychlení, jinak přenášené do mozku a tím velmi zmírnit traumata mozku.

Mají vlasy a pokožka stejnou funkci jako  MIPS?

I když vlasy a pokožka hlavy mohou snížit tření mezi přilbou a hlavou, jsou při nárazu často neúčinné, protože síla mezi hlavou a přilbou je příliš vysoká a k nárazu dochází příliš rychle, než aby vlasy a pokožka hlavy mohly fungovat. MIPS umožňuje rychlé klouzání 10-15 mm při nárazu. Pokožka hlavy a vrstva MIPS mohou společně velmi účinně zabránit poranění.

Od roku 2021 můžete koupit tuto technologii ochrany v několika modelech přileb ONE-K s označením MIPS. Prohlédnout si je můžete tady.

Testování

Švédská pojišťovací společnost Folksam vystupovala jako třetí strana testování zimních, cyklistických a jezdeckých přileb a výsledky podporují bezpečnostní tvrzení MIPS. Consumer Reports v USA vypracovala v roce 2016 zprávu, která obsahovala výsledky pro rotační pohyb. Švédský institut technického výzkumu spojil své síly se společností Testfakta, nezávislou redakční jednotkou, která testuje všechny druhy spotřebního zboží, aby provedl test třetí strany. Na prvních místech se umístily přilby vybavené MIPS.

Zdroj textu:

MIPS WEBSITE
www.mipsprotection.com

Autor článku: Anežka Ježková, Kavalino.cz