Deky na koně

Rozdíly mezi odpocovacími dekami a proč některé nefungují?

Máte ve skříni nebo v sedlovně arzenál odpocovacích dek na koně a každou zimu procházíte obdobím, kdy odpocky sušíte po celé stáji nebo všude tam, kde se dá? Buďte v klidu, mám to stejně. Koně letos nestříhám a proto je po každém tréninku mokrý až běda.

Minulý rok sem stříhala krk a plec a spotřeba odpocek byla o něco menší. I tak si pamatuji, že jsem alespoň jednu odnášela z boxu mokrou feecku a dávala sušit na sušák v místnosti, kde se trochu topilo. Někdy se povedlo, že topení nejelo celou noc a deky neuschly, druhý den byly jako ledňáček a já neměla koně do čeho po práci obléct.

A tak jsem v létě pořídila “našim” klukům ⇒novinku z thermatexu, o které se říkalo, že je jako houně (vždy se mi vybaví Krasavec Beauty) ale mnohem, mnohem lepší …

Odpocovací deka na zimu? Vlna nebo thermatex …

Přísahám, že jsem do letošního roku měla za to, že fleecová deka musí stačit. Proč? Protože ji má na boxe každý, je součástí výbavy většiny sedloven a ještě jsem se s ničím jiným, kromě houní, nesetkala. Také jsem měla samozřejmě pocit, že můj kůň je jediný, který se tak moc potí…

Ale pak jsme se odstěhovali i s rodinou blíž k mé nejlepší kamarádce, která má také koně a vyprávěla mi o stejném problému, který každý rok řeší. V sudu měla nastrkaných hned několik odpocovacích fleecových dek.

Začala jsem trošku pátrat. Přeci nemůžu kupovat něco, co svoji roli neplní ani z 50 %!

Mnozí výrobci označují své deky dvěma způsoby. Jako COOLER a nebo FLEECE RUG. Ta první skupina je většinou dražší a má funkční složení materiálů. Ta druha skupina je prostě z fleecu. Deky s označením cooler jsou vlněné(thermatexové) nebo vysokogramážní, případně z technických materiálů. Výrobce je doporučuje na zimní období a k odpocení koně. Zatímco fleecové deky výrobci často doporučují “po práci” nebo do chladnějšího počasí k vyrovnání teploty.

A zde jsem narazila na zásadní věc …

Já nikdy nevlastnila ⇒cooler, ale pouze ⇒fleecovou deku. Proto sem jako trubka čekala v zimě třeba i hodinu nebo dvě před boxem a měnila jednu deku za druhou.

Letos jsem jeden takový COOLER koupila i našim klukům. Cena je skutečně vyšší než u běžných odpocovacích dek, ale zase jsem věděla, že mi deka ušetří hromadu času a nervů. Těžko popsat, jak se cítí člověk, který odchází ze studené stáje a nechává doma trochu mokrého koně jen proto, že už vážně musí.

Coolery na zimu, deky z fleecu jako pyžámko?

Co z toho plyne? Jednoduše to, že ne vždy popis nebo název výrobku odpovídá tomu, co skutečně daná věc umí. Jako odpocovací deka se označuje v ČR vše, co umí aspoň trochu odvádět pot. Fleecová deka je skutečně dobrý technický materiál, ale vzhledem k variantám a gramážím, které stejně nikdo neuvádí, vám nezbývá než ji prostě vyzkoušet a zjistit, co zvládne…

Sama vidím, že částečný problém vzniká už na vstupu výrobků na náš trh. Anglicky překládané názvy jsou brány příliš obšírně a pokud nejste expert na jezdecké vybavení, nebo s tím nemáte osobní zkušenost, prostě to jako obchodník přeložíte blbě. To je realita.

Cooler nové generace již k objednání

Takže cokoliv, co vám ušetří čas, místo a nervy je vítané. Já začala na e-shop naskladňovat deky z thermatexu=coolery hned, jak jsem je zkusila v praxi.

Kůň byl rychle suchý a stále teplý, žádné další fleecovky a ručníky se nekonají. V zimě jsou fleecové deky spíš takové pyžámko, než skutečné odpocovací deky.

Thermatex

  • moderní vlněný materiál, speciálně upravený pro vysokou funkčnost
  • patří do skupiny coolerových dek
  • stabilizuje teplotu, zabraňuje prochladnutí zahřátých svalů
  • výborně odpocuje a odvádí přebytečné teplo od koně
  • ideální do zimních měsíců, kdy potřebujete rychle odpotit ale udržet koně v teple

Hledáte také řešení? Inspirujte se u mě a vyberte si tu správnou velikost a barvu (o kterou vlastně vůbec nejde:-)

Related Posts