Deky na koně

Prší mi na koně, co s tím?

Ve dnech, jako je například tento (déšť se sněhem, vítr) by člověk ani psa ven nevyhnal. Ale koně ven musí za každého počasí, protože jak je známo, kůň má čtyři nohy, spoustu energie a potřebuje sociální kontakt s dalšími svého druhu každý den stejně jako pohyb a protažení.

Takže když prší a nehodlá přestat, co uděláte? Necháte koně doma? Také možnost. Ale je tu ještě jedna možnost, mnohem lepší než koně nechat doma. Navíc vyhovíte potřebám koně a můžete v klidu překydat stáje. Protože nevím jak vy, ale já totálně nesnášela kydání boxu po tom, co koně jeden den stáli doma.

Pláštěnka

Vaší záchranou je nepromokavá výběhová deka, která se nazývá také “pláštěnka”. Na koně ji hodíte pouze v případě, že prší nebo sněží a potřebujete ho udržet nějakou dobu ve výběhu suchého a neprochladnutého. Pláštěnky jsou výborné také jako první deky při počátku dekování na zimu. Ale samozřejmě se dají použít i v létě nebo na jaře.

Vlastně přesně tehdy, kdy je to potřeba.

Co by měla taková pláštěnka do výběhu splňovat a jakou si vybrat? Ono je těch druhů, střihů a provedení několik desítek. Také vás jistě bude zajímat, jaké modely se nejvíce osvědčují a koňáky nejvíc baví.

Podšitá nebo nepodšitá? 

Výběhové deky do deště se pro koně dělají většinou ve dvou provedeních. Podšité flísem a nepodšité. Nepodšitou pláštěnku si nepředstavujte jako plachtu, to by bylo zcela mimo. Nepodšitá pláštěnka je vlastně také podšívaná, jen má zespodu na těle koně bavlnu nebo keprový materiál.

Podšívaná pláštěnka flísem je vlastně trochu zateplená, a tak není úplně vhodná pro ochranu před deštěm u koní 24/7, kteří si musí udržet svoji hustou srst bez splihnutí. Flís, aby dobře na dece držel, musí být kvalitní. Používá se vyšší gramáž, většinou antipiling nebo polar flís.

Sám o sobě pláštěnku trošku zateplí a když se kůň pod dekou opotí, dokáže koně mírně usušit. Ale opravdu jen mírně. Flís sám se neumí tak rychle usušit jako technické specializované materiály – například thermatex.

Jakou deku na letní deště?

Pro letní plýskanice je ideální mít po ruce deku nepodšitou flísem. Jen s bavlněným podšíváním. Je to lepší už z důvodu toho, aby se kůň zbytečně nezchoulostivěl na trochu studeného deštíku. Samozřejmě můžete dát i pláštěnku s flísem, ale pro většinu koní to bude hodně.

Doporučuji se podívat na deky, které nabízím přímo v e-shopu. Výborná pláštěnka je právě bavlnou podšitá deka Jason od Catago. 

Zajímavou alternativou pro ty z vás, kteří budete dávat i krční díl, je deka Outdoor Rain Buster.

Zimní pláštěnka pro 24/7 a pro koně dekované 

Tak zde poradím dvě odlišné deky. Zatím co v zimě budete dekovat koně 24/7 příležitostně, koně boxované a sportovní budete nejspíš dekovat celou zimu jak doma, tak venku. Více o dekování jsem se rozepsala ve starším článku zde.

Jak to tedy udělat a co koupit, abyste neudělali chybu? Pro koně v režimu 24/7 opět volte jen výběhovou deku s bavlněnou podšívkou. Hustou srst, kterou koně na zimu nasrstí potřebujete udržet v co nejlepší kondici a bez slehnutí. Rozhodně potřebujete ochránit koně jen před prochladnutím následkem promáčení. Teplo si zajistí kůň sám srstí a zpracováváním sena u krmelce. Většina koní 24/7 má i možnost schovat se v přístřešku a tím se schovat před větrem.

Na rozdíl od koní 24/7, bývají koně sportovní pouštěni jen do menších zimních výběhů, kde při troše štěstí mají i balík sena nebo seno v jiné formě. Většinou ale chodí jen na pár hodin denně. Pro tuhle kategorii koní jsou ideální právě pláštěnky s flísem, které je v prvních obdobích bouřek, lijáků a hnusného počasí, ochrání koně před promoknutím, větrem a zajistí trochu tepla, které si kůň nebude umět zajistit jinak sám.

Vyberte si mezi dekami v kategorii s 0 g zateplením. Najdete v ní i deky podšívané právě flísem.

Autor: Helena Lachowiczová

Fotografie: archiv

Related Posts