Deky na koně

Péče a dekování starých koní v zimě

Jak to mají v zimě staří koně? Existují specifika v péči o staré koně, které mohou právě této věkové kategorii pomoci překlenout zimu lépe?

Starší koně, stejně jako starší lidé, mají tendenci v zimě více chřadnout. Sníh, teploty pod nulou a studená voda v napaječkách mohou mít na staršího koně velký vliv. Není neobvyklé, že koně ve věku 20 let plus mají potíže s držením své váhy, rychle prochladnou a potřebují mnohem více udržující péče, než jejich mladší stájový kolegové.

To ale k věku starších koní patří, stejně jako příchod nemocí, které u mladých koní neznáme.

Jaké jsou tedy zásadní momenty v péči o koně, které určí, zda koník v zimě bude prospívat nebo naopak chřadnout?

# Seno 

Prvním zásadním momentem při péči o starého koně je zajištění dostatku sena po celou dobu pobytu ve výběhu. Starý kůň má problém udržet svoji běžnou váhu, a také má zhoršenou funkci termoregulace těla. Hodně energie spálí už jen zahříváním sebe sama.

Nejlépe mu pomůžete právě zajištěním stálého přísunu sena ve výběhu. Ideální je kompletní balík sena zabalený v síti speciálně vázané pro zpomalování krmení koní (slowfeeder), a nebo zajištění ohrádky okolo balíku sena. Předejdete tak ztrátě sena zadupáním okolo.

Dalším pravidlem je, že musíte zvýšit množství sena, které kůň v zimě přijme, a to proto, že již není k dispozici letní pastva, která částečně příjem živin doplňovala. Pokud není možné do výběhu balík sena dostat, noste koním na příkrm seno v sítích.

# Dekování 

Druhým momentem, který koni zajistí hladce zvládnutou zimu, je včasné zadekování a dodržení dekovacího schématu. Schéma pro daného koně musíte vytvořit vy sami na základě zkušeností s daným zvířetem, jeho zdravotním stavem, a také zhodnocením podmínek okolo koně. Pokud si nebudete vědět rady, můžete se poradit se mnou na info@kavalino.cz

Většinou platí, že starší kůň v dobré kondici a s optimální váhou, nebudete potřebovat silnější deku než jeho mladší kolega v dobré kondici. Ale.

Jakmile kůň půjde s váhou dolů, bude mít vidět žebra a nebude mít bříško, začne být hodně chlupatý, je to problém a musít dát deku silnější doma i venku. Také musíte často kontrolovat stav koně pod dekou, i když je kůň 24/7.

Pokud si nejste jisti gramáží deky, sledujte svého koně. Nejnebezpečnější pro koně a nejrychlejší ke ztrátě hmotnosti je třes.

Otočí metabolismus koně a spaluje kalorie. Kůň zůstává teplý, ale ne na dlouho a za extrémně vysoké náklady. Starší kůň může za krátkou “vytřást” alarmující množství váhy.

Žádný střih nebo druh deky není vhodný pro starší koně, ale dobré zapnutí a nastavení popruhů je kritické. Mladší kůň, který se zamotá do špatně nastavené deky ji snadno roztrhne, ale starý kůň nemusí mít tolik síly a boj s omotanou dekou ho hodně vysílí.

Konečně je velmi důležité pravidelně koně oddekovat a nechat odpočinou doma v teple třeba jen s vlněnou houní. Mnoho problémů nemusí být pod zimní silnou dekou na první pohled patrné, hlavně hubnutí.

Starší koně nemusí mít tlumící vrstvu tuku na místech, jako je kohoutek, plece nebo boky, a právě tam se mohou vyvíjet tlakové body. Starší koně s Cushingem mohou být náchylní k bakteriálním a houbovým infekcím kůže.

# Vyvážená krmná dávka

Starší koně potřebují specifické krmné směsy. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je před zimou investovat do poradce v oblasti krmení a nechat si koně přeměřit, zvážit (není nutné mít váhu, existují metry a tabulky) a nabrat před zimou krve.Výživář vám na základě kondice, režimu a práce s koněm sestaví dávku takovou, aby na ní byl kůň spokojený a prospíval.

Určitě se vyvarujte poradám na diskuzních fórech typu:” Mám hubeného koně nevím co mu dávat. Poraďte.” Já sama jsem na takové diskuze trochu alergická.

Žádný starý kůň není stejný jako jiný. A proto univerzální návody většinou nefungují. Výživář vám krmnou dávku sestaví a doporučí i premix vitamínů, které by kůň měl preventivně dostávat. Oslovte zkušennou výživářku Moniku Mechovou na www.krmeni-koni.cz, která má bohatou praxi se sestavením dávky pro koně a navíc pracuje s velkým množstvím surovin.

# Teplé krmivo

Zima je specifická i tím, že se koním častěji vaří teplé krmivo. Právě starým koním tzv. masch (čti mač) hodně prospívá. Příjem teplého a na tuky bohatého krmiva zajistí nastartování trávících procesů, které mají za úkol ukládání tuků do úložen od kud pak kůň zase energii čerpá na zahřátí nebo na samotný provoz.

Do mače se přidávají i bylinky na podporu hladkého dýchaní a v případě zahlenění i na odhlenění dýchacích cest. Výborné jsou šípky a kopřiva. Tyhle dvě bylinky fungují na odporu imunity a obranyschopnosti těla perfektně. Šípky jsou výborné i jako povzbuzující přípravek, který dodává koni potřebné vitamíny. Použít můžete i mátu, zelený čaj, rakytník, jinan nebo maté. Pro koně slabší na srdce doporučuji hloh, třezalku nebo pohanku.

Netroufáte si namýchat bylinkovou směs sami? Objednejt ji v e-shopu www.bylinkyprokone.cz

# Přístřeší

Předpokladem k bezproblémovému překonání zimy pro vašeho koně je i možnost ukrýt se během sněhových přeháněk, deště nebo mrazu do nějakého přístřešku, který je minimálně ze tří stran zaizolovaný. Starší koně, kteří jsou 24/7 takovou možnost nejspíš mít budou a samozřejmostí je i přístup k senu. Jak tedy pomoci staršímu koni, který je venku non stop?

Všechna doporučení jsou stejná i pro tyto koně. Důležité je navíc sledovat jejich zdravotní stav a všímat si kondice. Pokud starší kůň dobře nasrsťuje, je přiměřeně zakulacený a nejsou mu nahmatatelná žebra a kohoutek, není třeba koně dekovat. V případě, že by udeřil silnější mráz a kůň projevoval diskomfort (hlavně ztrátou hmotnosti) je nutné koně 24/7 zadekovat.

V případě, že koně boxovaní pouštění do výběhu nemají přístřešek, musí mít alespoň seno ve výběhu. Při sněhových přeháňkách, lijácích nebo krutých mrazech se musí kůň stálou konzumací “přihřívat” uvnitř, aby mohl dobře topit a nemusel brát z tukových zásob.

# Nemoci, které se v zimě zhoršují

 

Respirační onemocnění

Extrémně chladný vzduch může dráždit plicní tkáň. Mít koně ve stádě v zimě je v pořádku, ale vyvarujte se práci s koněm v takto chladném počasí.

 

Špatná pohyblivost

Koně s artritidou, chronickou laminitidou nebo neurologickým onemocněním, mohou mít problémy na zmrzlém terénu. Sníh, led a dokonce i zmrzlé bahno mohou být nebezpečné. Věnujte pozornost tomu, co je pod nohama každý den a starší koně udržujte v oblastech s nejlepší trakcí.

 

Nemocné oči

Záblesk slunečního světla, který se odráží od sněhu, může pro koně s menšími katarakty na rohovkách, problematický. Zvažte vybavení koní maskami proti mouchám, které budou působit jako sluneční brýle.

Artritida

Soudné užívání protizánětlivých léků může v zimě pomoci, ale jeden z nejlepších způsobů, jak zvládnout artritidu u koně v zimě, je udržet jej co nejaktivnější. Sama mám koně s artrózou předních končetin a musím potvrdit, že udržení koně v pohybu i za cenu práce na ruce každý den, je to nejlepší, co můžete udělat.

 

Related Posts