Deky na koně

Jak změřit koně při výběru deky?

V minulém článku o dekování koní v zimě jsem vám prozradila základy dekování koní, kteří přes zimu pracují a jsou chovaní ve stáji s přístupem do výběhu. V navazujícím článku vám ukážu, jak takovou deku správně změřit a prozradím vám, proč si dát záležet na správném zapnutí deky.

Jak a kde měřit?

Výrobci dek pro koně často poskytují návod, jak koně změřit, aby mu deka pasovala dobře a zajistila tak správnou funkci. Dá se tedy říct, že na velikosti skutečně záleží.

Velká deka bude na koni plandat, cestovat a neposkytne mu tepelný komfort. Malá deka bude koně omezovat v pohybu a jsme opět u stejného problému. Kůň nebude dostatečně v teple. Na druhou stranu, každý kůň je originál a každý je jinak dlouhý. Neexistují dva stejně dlouzí koně se stejnou stavbou těla. A než si nechat deku šít skutečně na míru, majitelé rádi zaplatí nižší částky za deky univerzálně kalibrované. Vybrat si můžete z kalibrovaných velikostí od 80 cm po 165 cm. Dělají se i deky menší, které nosí hříbata. Ale ty jsou většinou okrajovým sortimentem. Většina modelů dek má pak rozměry na výběr po desítkách centimetrů.

Je míra udávaná v centimetrech mírou přes záda koně? Není to tak, ačkoliv se může zdát, že běžná praxe mluví o opaku. Pravdou je, že míra se měří od středu plecí po sedací kost a následně přepočítá na potřebné centimetry pro správnou délku deky. Přesně tak, jak je měřen kůň na tomto obrázku:

Míra, kterou sejmete přes záda by mohla být celkem zavádějící a nevypovídající o výsledné správné velikosti deky. Přesto to běžně majitelé koní dělají v dobré víře, že je to správně. Logicky není. Deka se totiž zapíná přesně uprostřed plecí a proto je třeba znát délku od středu plece po sedací kost, která je nejvzdálenějším bodem právě od středu plecí. Tady tam, kde by měla deka ideálně končit.

Takže pokud teprve deku vybíráte, není nic lepšího, než vzít krejčovský metr, asistenta apostupovat takto:

  • Koně postavte všemi čtyřmi nohami na rovný povrch.
  • Hlava musí směřovat dopředu, kůň se nesmí kroutit, ohlížet ani pást.
  • Krejčovský metr položte koni na střed plece, na místě, kde končí krk a přechází ve svalstvo prsou.
  • Poté požádejte asistenta, aby metr přidržel a veďte jej až na sedací kost, kterou metrem obejmete.
  • Sejměte míru

Vyšlo vám něco mezi 200 – 205 cm? WOW.  A teď to začíná být mírně matoucí, že? Výrobci většinou udávají velikosti od 85 cm do 165 cm. Tak kde se stala chyba? Nebojte, u vás ne. Vaši naměřenou míru je teď třeba přepočítat podle tabulky.

První sloupec udává vámi naměřenou délku těla koně. Další dva slupce přepočty na různé velikosti, které se využívají v Americe, UK, Kanadě a také u nás. Takže vás zajímá první a poslední sloupec. Naměříte-li něco okolo 175 cm, budete potřebovat deku mezi 145 a 155. Takovou velikost už u nás najdete s přehledem.

Lepší je vzít deku o fous větší, než menší.

Menší deka bude povolovat ve švech, nebude se dát dobře dopnout a brzy ji zničíte nadměrným opotřebováním. Také se může stát, že popraská šití když si v ní kůň lehne. Větší deka je v pohodě, ta vydrží.

 

Related Posts