Deky na koně

Jak vybrat správnou zimní deku na koně?

Správná otázka ve správném období. Právě začíná sezóna dekování koní a majitelé vybalují svoje deky po minulé sezóně, perou je a impregnují. Jste na začátku toho procesu u výběru deky? Tak jste tu správně. Poradím vám, jak se v dekách orientovat, kterou deku zvolit na jaké období. Cílem dnešního článku  je inspirovat k výběru správné deky.

Jakou deku do stáje?

Stájové deky jsou jiné než ty na výběhové. Hlavním rozdílem je materiál vnějšího povrchu zimní termodeky do stáje a výběhové deky na zimu do výběhu.

Stájové deky nejsou nepromokavé. To znamená, že jakmile na ně nasněží, naprší, nasáknou se jako peřina a kůň pod nimi promokne a prochladne. Proto jsou vhodné pouze do stáje nebo venkovního boxu.

Povrch stájové deky je hladký, někdy lesklý, prošívaný. Hladký je proto, aby po něm snadno klouzala stájová podestýlka a nezachytávala se na ní.

Myslete na to, že koně jsou často podestláni slámou nebo pilinami. Větší kousky podestýlky mohou zachytit materiál deky a přichytit se. Proto se dělají stájové deky co možná nejhladší. Prošívaná a hladká stájová deka s lesklým materiálem je například deka Catago.  Máme ji v nabídce v nejvyšší gramáži 500 g.

Jakou deku do výběhu?

Výběhové zimní deky jsou oproti stájovým hrubé a vyrobené z vysoce kvalitních polyesterových vláken, které nepropustí vodu a jsou větru odolné. Takovou deku potřebujete na zimní čas do výběhu. Nenasákne a koně ochrání před nepříjemným větrem. Dobrý příklad je deka Justin Catago, zde pouze jako pláštěnka bez zateplení.

Výběhové deky jsou také podšívány bavlněnými tkaninami, které dobře zachytávají pot. Deky pro podzimní období a letní bouřky jsou podšívané flísem a dokáží tak absorbovat i vlhkost z ne dokonale suchého koně.

Výběhovou deku můžete na koně dát i ve stáji, ale většinou to není příliš praktické. Deky jsou podstatně těžší, levnější varianty nemají ochranné límce, které zvyšují komfort koni při válení se nebo spánku a chytá se na ně podestýlka.

Gramáž deky

Jak vybrat deku podle gramáže, aby koni nebylo ve výběhu nebo ve stáji příliš velké teplo nebo naopak zima? Pro nalezení odpovědi budete potřebovat pár informací o režimu vašeho koně. Mezi ně patří:

  • Bude kůň ostříhaný?
  • Jaký střih bude kůň mít?
  • Chodí kůň do výběhu na celý den nebo jen na číst dne?
  • Je ve výběhu seno, které může celý den jíst?
  • Je ve výběhu závětrná strana nebo přístřešek?
  • Jaká je teplota ve stáji?
  • Jaká je ve stáji podestýlka?

Otázek je skutečně hodně, ale jako chovatel a majitel byste o nich měli mít přehled. Stříhaný kůň bude potřebovat vyšší gramáž deky. Kůň, který nemá ve výběhu seno ani závětří bude opět potřebovat deku silnější. Pokud je stáj v zimě běžně studená (poznáte podle zamrznutých napáječek), bude váš kůň potřebovat teplejší deku.

Modelový příklad?

Abyste měli možnost porovnat vaše podmínky, připravila jsem pro vás modelový příklad koně podmínek a také gramáží, které jsme v jakých teplotách zvolili.

Kůň je nestříhaný, v dobré kondici, není hubený. Do výběhu chodí na cca 6 hodin denně. Ve výběhu má přístup k senu (opravdu se k němu dostane a každý den žere). V případě potřeby má přístřešek proti dešti a sněhu. Do přístřešku se pohodlně vejde. Stáj je teplejší, větraná ale ne příliš. Napáječky v zimě nezamrzají.

Našemu modelovému koni jsme nasadili v průběhu měsíce října první deku bez zateplení a to v době, kdy začalo hodně pršet. Deka je bez fleecového podšití, jen s bavlněným základem. Není třeba vyššího zateplení než je toto. Do stáje nedostává deku žádnou. Během listopadu se teploty dostávají níže, nyní okolo pěti stupňů přes den. Ráno je zmrzlé okénko u auta. Konivyměňujeme deku na 150 g a do stáje dostává stejnou gramáž. Stáje nejsou už tolik teplé a je cítit chlad. Stejnou gramáž deky jsme do stáje zvolili z jediného důvodu. Kůň nemá možnost takového pohybu jako venku a během noci už nemá ani většinou co žrát. V prosinci začínají teploty klesat pod mínus pět stupňů a přidává se sněžení a často mrzne. Do výběhunasazujeme deku 300 g a stejnou gramáž deky do stáje. Pokud by teplota klesla ještě o několik stupňů a dostala se až k mínus patnácti nebo dvaceti, poslední dekou, kterou kůň dostane budenejvyšší gramáž 500 g do výběhu a stejná gramáž na dece stájové.

S krkem nebo bez krku?

Přemýšlíte, zda pořídit deku s krkem, nebo deku bez krku? Řiďte se opět tepelným komfortem vašeho koně a seznamem výše. Nikdy se neřiďte tím, co je momentálně v kurzu nebo módní.

Deky s krkem slouží hlavně k tomu, aby udržely koně v ještě větším teple. Krk je jednou z částí těla koně, která odvádí největší část tepla z těla pryč. Pokud je kůň starý, hubený a nebo nemá možnost přístřešku a sena ve výběhu, deka s krkem bude dobrá volba. Kůň ve stáji deku s krkem zpravidla nepotřebuje. Pouze kůň úplně vyholený nebo nemocný či starý.

Kolik dek potřebujete?

Podle modelového příkladu se zdá, že budete potřebovat skutečně velký arzenál dek. Nejméně 4 kousky na jedno zvíře. To je ideální stav, který vám dovolí mít nohy v teple a být v klidu, že jste se o vašeho koně postarali nejlépe jak umíte. Běžnou praxí je, že kůň má deky jen dvě. Jednu pláštěnku a druhou hodně teplou. Obě dvě nosí jak do výběhu, tak domů.

To není ideální stav.

Může se stát, že deka z nějakého důvodu promokne, nasákne vodou zespodu a nestihne uschnout. Váš kůň pak bude neoblečený doma a může prochladnout. Také velký skok z nezateplené pláštěnky na teplo termo deku je většinou důvodem ke stresu zvířete, které musí náhlý tepelný diskomfort vyrovnávat pocením nebo ztrátou kondice. Pokud koni necháte pláštěnku příliš dlouho dobu a nezačnete dekovat podle teploty, vašemu koni naroste teplejší podsada a srst bude delší. Může se ale stát i opačný efekt. Kůň, který není na začátku zimy v ideální kondici může začít ztrácet na váze a hubnout a nenasrstí. Zima jej donutí brát energii uloženou v tuku a následně ve svalech a kondice se rapidně zhorší.

Tento efekt se bohužel každý rok děje desítkám koní. Přitom by stačilo včas zadekovat teplejší dekou a nenechat koně strádat, případně přidat sena a možnost žrát celý den.

Ideální stav tedy je mít dek více a mít možnost dekovat dle teplot. Tím zajistíte svému koni dobrou kondici po celou zimu a nebudete bojovat s náhlou ztrátou váhy a svaloviny.

Related Posts