Deky na koně

8 tipů na péči o koně v zimě o kterých možná ještě nevíte

Dá se říct, že u koní jsem už nějaký ten pátek. Kdybych měla spočítat, kolik zim jsem s koňmi do dnešního dne zažila, asi by to číslo bylo někde okolo čísla 14. Přesný počet si ale díky své děravé paměti (stárnu…jako každý:-( bohužel nepamatuji. Pamatuji si ale celkem velké množství detailů, které mi během různých zim v různých stájích zůstaly v paměti. A říkám si, proč se o ně nepodělit, když třeba právě můj blog čtou i méně zkušení koňaři, které čeká třeba teprve první opravdická zima u koní. A třeba i vy, ostřílení matadoři pochytíte nějakou vychytávku a nebo mě třeba zase vy doplníte.

# Dobře zapnutá deka, funkční deka

Dlouho jsem si myslela, že “umění” dobře zapnout zimní deku, nebo jakoukoliv deku, ovládá přeci každý pouhým lusknutím prstu. Ale začínám být pomalu, ale jistě, vyvedena z omylu. Ono je to totiž mnohem těžší než se na první pohled zdá. O zapínání a správném napasování deky píšu v jednom ze starších článků. Jak tedy deku správně zapnout, aby byla fuknčí, kůň ji nesvlékal a neničil? Kontrolou zapnutí sice ztratíte pár minut deně, ale možná ušetříte i tisíce korun během jedné zimy. Jak tedy?

 • přední díly na plecíh pod přezkami se musí překrývat i během pohybu koně
 • křížové zapínání nesmí být příliš volné ani příliš těsné
 • zadní elastické (nebo pevné) popruhy zapínejte okolo příšlušné končetiny, ne do kříže

# Oholený kůň potřebuje pyžamo

Ať už jdete na halu nebo se projít okolo stáje, dekujte koně i na procházky a práci. Na záda doporučuji některou z termatexových bederních dek, které funkčně pomáhají koně udržet v teple a odvádět pot a horko. V kategorii bederní deky je poznáte podle výrobce – Catago a jeden typ Wahlstén. Zadekovat se vyplácí i koně neholené jen dekované s kratší srstí. Proč? Je to jednoduché. Pokud máte koně non stop dekovaného (a ono to snad asi ani jinak nejde) a vezmete ho ven bez deky, je to jako byste vylezli vy sami, nahatí na mráz bez oblečení. Bude vám zima, vydáte mnohem více energie pro zahřátí svalů a udržení tělesné teploty a práce bude stát za prd..

# Na čištění deky od bahna vezměte koště

Osobně se mi s ním prostě manipuluje lépe a vyčistím deku od suchého bláta během pár minut. Rozhodně mě z toho nebolí ruce a výsledky jsou mnohem lepší než při čištění výběhové deky kartáčem a ručně. Také se méně práší. Čistit deky doporučuji minimálně každý den. Ano, slyšíte době. Je lepší materiál očistit od nánosů bláta, než nechat deku ničit dalším a dalším nánosem každý další den. Ono sice to bláto opadá, ale materiálu to rozhodně neprospívá. Hlavně “laciné” deky se musí mít na pozoru! Tam ta kvalita materiálů prostě není tak vysoká. Někde se cena projevit musí. Současně s očištěním deky od bláta, doporučuji prohlédnout karabinky a odstranit z nich přischlé bahno. Věřte nebo ne, opět tím prodloužíte životnost karabin a tedy i celé deky.

# Kamaše do výběhu? Jedině specializované

Není to tak dávno, co ve výběhu ležela nechutná bahnitá pokrývka a ani jsme nic pomalu nestihli a už je tam zase. Bláto koním neprospívá. Vlastně ani lidem. Vlastně bych řekla, že mnozí z nás, koňomilců, to bahno snášíme mnohem hůř, než samotní koně. Ale k věci. Běžnou praxí ve stájích je, že pokud se sportovní kůň pouští do výběhu v nepříznivém počasí, a má vyšší hodnotu (citovou, peněžní – nechám na vás), je obrněn do různých kamaší, které mají zabránit zranění. A co prosím udělá vlhko v kombinaci s neoprenem a živočišným teplem? PS:. neopren v obsahuje snad 99 % kamaší, které koně běžně do výběhu nosí. Odpovědí na otázku je: zapařuje. Koním pak hromadně slízají chlupy a není to příliš hezká podívaná. Nicméně na trhu už jsou dostupné výběhové kamaše, které přesně tohle nedělají. Víme o nich, vyzkoušeli jsme je, ale k prodeji je (zatím) nemáme.

# Deka je durch, co teď?

Upřímně. Zimu ve stájích nesnáším z toho důvodu, že si není v sedlovně pak pomalu kde sednout, převlíct se. Proč? Protože se všude suší smrduté zabahněné deky. Deky se musí někde rozvěsit, aby uschnuly zavčasu.To asi jinak vyřešit nelze.  Ale co když neuschnou? V tu chvíli byste měli mát k dispozici minimálně další náhradní deku na převlečení koně v odpovídající gramáži. Není nutné kupovat extra drahé deky jako sekundární záskok. Bude vám stačit i levnější varianta, která dokáže vašemu koni zachránit “chrbát” před nachlazením.

# Umývejte nohy po práci

Po každé práci v jakémkoliv povrchu umývejte nohy. I když se vám zdají “jen” od písku, právě i takhle ušpiněné nohy koně musíte v zimě dobře a důkladně umývat. Zrnka písku jsou agresivní, ostré a mohou (a taky to dělají) způsobit drobné ranky, které se následkem pobytu v blátivém prostředí – ve výběhu –  zanítí. Na místě malé ranky pak vznikne větší ranka v podobě podlomu, který se léčí už mnohem hůře. Prevencí je nohy vždy před prací dobře vysušit, nejlépe na zimu ostříhat problematické chlupy navíc a rousy a po práci nohy zase dobře umýt vodou a usušit. Na sušení se mi dobře osvědčila dětská bavlněná nebo bambusová plena. Pokud máte doma odrostlejší děti, vzpomeňte si kampak jste ty čtvercovky uklidili. Teď se budou hodit.

# Přezouvejte se těsně před nasednutím na koně

Taky to občas dělám, bez rozmyslu si vezmu pérka, jedu do stáje a pak se hrozně divím, jakto, že je všude tolik bláta! Dost často se mi stávalo, že jsem si koně ve stáji zavírala sama a musela do toho bláta pro koně skutečně dojít. No a pérka na nohách, žádné holínky v dohlednu, neuděláte nic…. Ovšem pokud pak vlezete s takovýma botama na koně a ušpiníte si třmeny, máte problém. Špinavé bahnité třmeny kloužou. Také je bahno ničí. Opět je to chvíle, kdy dáváte zabrat materiálu, který není na bláto stavěný. U kloubových třmenů je to ještě větší problém, protože bahno se dostane pod plastové návleky na ramenou a poničí klouby uvnitř. Třmeny pak rychle korodují a stávají se nebezpečnými. Takže, nezapomeňte holínky. Nechte si je na stáji (pokud netrpíte fobií z pavouků jako já a utkvělou představou, že vám nějaký spinká v botě v době vaší nepřítomnosti) a vždy se přezouvejte do čistých jezdeckých bot až před nasednutím a v čistém a nebahnitém prostředí. Pokud nelze, vždycky třmeny dobře umyjte, usušte! a pak zabalte třeba do ochranného krytu na třmeny.

# Když je zmrzlá jízdárna…

Tak se nedělá, nepracuje, nejezdí a koně mají volno. Ale ne pro všechny koně je dobré přestat na zimu pracovat a přijít o kondičku, kterou získali přes teplé měsíce. Teď konkrétně mluvím o koních s nějakým problémem. Ať zdravotním, tak psychickým. Koně, kteří mají to štěstí, že bydlí ve stájích s halou, tak těch se tyto řádky týkají také. Ono je někdy dobré osvěžit si něco málo z práce na zemi a začít přemýšlet o práci jinak, detailněji, komplexněji. V tuhých mrazech můžete kromě jízdárny použít například: box, stáj, stájovou chodbu, prostor před stájí pokud je nějak uklizený a neklouže, všechny dostupné místa, kde najdete posypáno pískem. Třeba i příjezdovou cestu ke stáji. Ale bacha na auta! Těm se vyhněte.   Co konkrétně můžete s koněm dělat?

 • protahovat krční svalstvo a dlouhé zádové svalstvo strečingem
 • protahovat končetiny
 • trénovat stabilitu prací s jednotlivými končetinami
 • prohlubovat hybnost končetin
 • uvolnit zatuhlý krk pomocí uvolňovacích technik
 • uvolnit hubu koně masáží koutků
 • trénovat podsazení zádě podkračováním zadní končetiny
 • protahovat hrudní svastvo ohýbáním trupu pomocí překračování hrudních končetin

A spoustu spoustu dalších věcí, pro které potřebujete minimum místa. I velké věci se dají zvládnout na malém prostoru. Práci na zemi určitě doporučuji i pro pozitivní efekt, kterým je udržení kondice, zvýšení elasticity a poslechnutí na mnohem menší tlak a mnohem obratnější manipulaci s koněm.

Related Posts